  • FN9246-10-06
FN9246-10-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9246-10-06
HK JDW NO:
694-FN9246-10-06
Package:
Module
Datasheet:
FN9246-10-06
Description:
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Step5Bar-code shipping tag
FN9246-10-06
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    FN 9246
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Faston
  • Connector Type
    MAINS POWER CONNECTOR
  • Applications
    Lighting
  • Gender
    Male
  • Capacitance
    1.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    50mm
  • Current Rating
    10A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UR
  • Number of Contacts
    3
  • Configuration
    Single Stage
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Inductance
    3mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Number of Ports
    1
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Height
    30mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    30mm