  • FP150R07N3E4B11BOSA1
FP150R07N3E4B11BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP150R07N3E4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP150R07N3E4B11BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE VCES 650V 150A
Step5Bar-code shipping tag
FP150R07N3E4B11BOSA1
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    43
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X43
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    430W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    450 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.3nF @ 25V