  • FP50R12KS4CBOSA1
FP50R12KS4CBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP50R12KS4CBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP50R12KS4CBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP50R12KS4CBOSA1
Description:
IGBT MODULE VCES 600V 50A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP50R12KS4CBOSA1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.3nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Published
    2001
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    230W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    360W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    70A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.2V
  • Package / Case
    Module
  • Turn On Time
    110 ns
  • Number of Pins
    24
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 50A