  • FQPF7N20L
FQPF7N20L
advertisement
Manufacturer No:
FQPF7N20L
HK JDW NO:
699-FQPF7N20L
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FQPF7N20L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 750m Ω @ 2.5A, 10V ±20V 500pF @ 25V 9nC @ 5V 200V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 12318
Step5Bar-code shipping tag
FQPF7N20L
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    37W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    750m Ω @ 2.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    5A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.75Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    20A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    200V