  • FX2B-68SA-1.27R
FX2B-68SA-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
FX2B-68SA-1.27R
HK JDW NO:
355-FX2B-68SA-1.27R
Package:
Datasheet:
FX2B-68SA-1.27R
Description:
CONN SOCKET 68POS 1.27MM (4PCS)
Step5Bar-code shipping tag
FX2B-68SA-1.27R
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    PBT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    IDC, Receptacle, Socket
  • Color
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    LOCK CABLE TYPE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    MATTE TIN
  • Pitch
    1.27mm
  • Current Rating
    500mA
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    68
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.515 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG