  • FX2BA-100SA-1.27R
FX2BA-100SA-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
FX2BA-100SA-1.27R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2BA-100SA-1.27R
Package:
Datasheet:
FX2BA-100SA-1.27R
Description:
CONN SOCKET 100POS 1.27MM (4PCS)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2BA-100SA-1.27R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    PBT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    IDC, Receptacle, Socket
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Pitch
    1.27mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    100
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG