  • FZ1200R33KL2CNOSA1
FZ1200R33KL2CNOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FZ1200R33KL2CNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ1200R33KL2CNOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 3300V IHV 190MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ1200R33KL2CNOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X9
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    COMPLEX
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    14500W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    3300V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    2300A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    14500W
  • Turn On Time
    1700 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.65V @ 15V, 1200A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    4250 ns
  • NTC Thermistor
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    145nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.65 V