  • G2R-24-H-DC12
G2R-24-H-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G2R-24-H-DC12
HK JDW NO:
578-G2R-24-H-DC12
Package:
DIP
Datasheet:
G2R-24-H-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
Step5Bar-code shipping tag
G2R-24-H-DC12
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    17g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    G2R
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    29mm x 13mm x 25.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Coil Resistance
    400Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    30mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    360mW
  • Coil Power
    360mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Height
    25.5mm
  • Length
    29mm
  • Width
    13mm