  • G2R-2A-ASI-DC12
G2R-2A-ASI-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G2R-2A-ASI-DC12
HK JDW NO:
578-G2R-2A-ASI-DC12
Package:
Datasheet:
G2R-2A-ASI-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Step5Bar-code shipping tag
G2R-2A-ASI-DC12
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    G2R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    DPDT, DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Coil Resistance
    275Ohms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    43.6mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V