  • G6B-1174P-US-DC24
G6B-1174P-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6B-1174P-US-DC24
HK JDW NO:
578-G6B-1174P-US-DC24
Package:
Datasheet:
G6B-1174P-US-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
Step5Bar-code shipping tag
G6B-1174P-US-DC24
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    8A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Height
    12.5mm
  • Length
    21.1mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    4.6g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    G6B
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    EAR99
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    10mm
  • Current Rating
    8A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 12.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    8A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    8A
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Coil Resistance
    2.88kOhm