  • G6CK-2114P-US-DC24
G6CK-2114P-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6CK-2114P-US-DC24
HK JDW NO:
578-G6CK-2114P-US-DC24
Package:
Description:
General Purpose Relays Power PCB Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6CK-2114P-US-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    5.6g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    G6C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.06mm
  • Contact Current(DC)-Max
    8A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    8A
  • Throw Configuration
    DPST, SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Coil Resistance
    2kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    11.7mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Coil Power
    280mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm