  • G6RL-1A-ASI-DC24
G6RL-1A-ASI-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6RL-1A-ASI-DC24
HK JDW NO:
578-G6RL-1A-ASI-DC24
Package:
Datasheet:
G6RL-1A-ASI-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Step5Bar-code shipping tag
G6RL-1A-ASI-DC24
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TRAY
  • Reach Compliance Code
    unknown
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    28.5mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    28.5mm x 10mm x 12.3mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    2.62kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    9.2mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    220mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • PCB Hole Count
    4
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    5000 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    2500VA@250VAC
  • Body Height
    12.3mm
  • Length - Termination
    0.0032 inch