  • G7L-1A-T-CB-DC24
G7L-1A-T-CB-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G7L-1A-T-CB-DC24
HK JDW NO:
578-G7L-1A-T-CB-DC24
Package:
Datasheet:
G7L-1A-T-CB-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G7L-1A-T-CB-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Brackets, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    99.999994g
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    G7L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Breadth
    33.5 mm
  • Physical Dimension
    52.5mm x 33.5mm x 53mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    303Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@220VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    79mA
  • Release Time
    30 ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    1.9W
  • Coil Power
    1900mW
  • Must Release Voltage
    3.6VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    51.5mm
  • Length
    63mm
  • Width
    55.5mm