  • G8015E24B1-RGR-WS-CC
G8015E24B1-RGR-WS-CC
advertisement
Manufacturer No:
G8015E24B1-RGR-WS-CC
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G8015E24B1-RGR-WS-CC
Package:
Description:
FAN AXIAL 80X15MM TACH CC 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8015E24B1-RGR-WS-CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.128lb 58.06g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2005
  • Series
    G8015-G
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Alarm Sensor, Conformal Coating, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.180A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • Rated Current
    0.18A
  • RPM
    4400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    40.0 CFM (1.12m3/min)
  • Noise
    38.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.200 in H2O (49.8 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Length
    80mm
  • Width
    15mm