  • GA400TD25S
GA400TD25S
advertisement
Manufacturer No:
GA400TD25S
HK JDW NO:
884-GA400TD25S
Package:
Dual INT-A-PAK (3 + 8)
Datasheet:
GA400TD25S
Description:
IGBT FAST 250V 400A INT-A-PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GA400TD25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1350W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    365ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6V
  • Max Collector Current
    400A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    250V
  • Input Capacitance
    36nF
  • Turn On Time
    1615 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.6V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1633 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    36nF @ 30V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Dual INT-A-PAK (3 + 8)
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    1.35kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Current Rating
    400A