  • GCIXP1200GB
GCIXP1200GB
advertisement
Manufacturer No:
GCIXP1200GB
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-GCIXP1200GB
Package:
BGA
Datasheet:
GCIXP1200GB
Description:
1.27mm 32-bit Microprocessor 432-Pin 200MHz 2V BGA
Purchasing and Inquiry
GCIXP1200GB Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in BGA. The packaging method Bulk provides high reliability. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. As a whole, there are 432 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 2V. There is a 32-Bit architecture in it. The CPU operates at a frequency of 200MHz. 432 pin functions are described in the datasheets. An example of a Microprocessors embedded microprocessor. Its external data bus width is 32. There are 432 pins injected into the embedded microprocessor body. With the Surface Mount mounted, this CPU is widely used in a wide range of applications. Currently, the CPU core voltage is 3.3V. You should not igALSO REQUIRES 3.3V SUPPLYre additional features of the embedded microprocessor, such as ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
GCIXP1200GB Features
32-Bit Structure
GCIXP1200GB Applications
There are a lot of Intel GCIXP1200GB Microprocessor applications.
  • Traditional industrial transformation
  • Missile control
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Set-top boxes
  • PDAs, game consoles
  • Gas monitoring systems
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Projectors
  • DCS control intelligent sensor
  • Entertainment products
Step5Bar-code shipping tag
GCIXP1200GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    432
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    432
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    2V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    200 μs
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.67mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm