  • GDA-500MA
GDA-500MA
advertisement
Manufacturer No:
GDA-500MA
HK JDW NO:
255-GDA-500MA
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
Description:
Fuse;Cylinder;Fast Acting;0.5A;Dims 5x20mm;Ceramic;Cartridge;250VAC;Panel/Clip
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GDA-500MA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GDA-500MA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Published
    2008
  • Series
    GDA
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    0.038
  • DC Cold Resistance
    0.46Ohms