  • GDZ5V6B-HE3-18
GDZ5V6B-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
GDZ5V6B-HE3-18
HK JDW NO:
884-GDZ5V6B-HE3-18
Datasheet:
GDZ5V6B-HE3-18
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 5.6V 1μA @ 2.5V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
GDZ5V6B-HE3-18
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    200mW
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    2.14%
  • Working Test Current
    5mA