  • GKG20021
GKG20021
advertisement
Manufacturer No:
GKG20021
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GKG20021
Package:
Datasheet:
GKG20021
Description:
CAP TRIMMER 5.5-20PF 100V TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GKG20021
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GKG20021.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SURFTRIM® GKG
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Packing Method
    Magazine
  • Terminal Pitch
    3.75mm
  • Lead Pitch
    5.334mm
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1816
  • Q @ Freq
    500 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    5.5pF~20pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    4.5mm