  • GKY6R066
GKY6R066
advertisement
Manufacturer No:
GKY6R066
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GKY6R066
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
GKY6R066
Description:
CAP TRIMMER 2.5-6PF 100V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GKY6R066
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GKY6R066.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    SURFTRIM® GKY
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Feature
    Low Profile
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Size Code
    1812
  • Q @ Freq
    500 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    2.5pF~6pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Height
    1.8034mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm