  • GMK316BJ106KL-T
GMK316BJ106KL-T
advertisement
Manufacturer No:
GMK316BJ106KL-T
HK JDW NO:
782-GMK316BJ106KL-T
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
GMK316BJ106KL-T
Purchasing and Inquiry
GMK316BJ106KL-T Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.The unit can operate at 35V Volts DC - Rated DC.
GMK316BJ106KL-T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V
GMK316BJ106KL-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden GMK316BJ106KL-T applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GMK316BJ106KL-T
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm