  • GSD2004C-HE3-08
GSD2004C-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
GSD2004C-HE3-08
HK JDW NO:
884-GSD2004C-HE3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
GSD2004C-HE3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GSD2004C-HE3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 240V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 100mA
  • Forward Current
    225mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.225A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    240V
  • Average Rectified Current
    225mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4A