  • HCU220KBCDF0KR
HCU220KBCDF0KR
advertisement
Manufacturer No:
HCU220KBCDF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HCU220KBCDF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HCU220KBCDF0KR
Description:
HCU 22pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% N750 0.276Dia 7.00mm -40°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
HCU220KBCDF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    HCU
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    N750
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2816
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    7mm