  • HCZ101MBCCF0KR
HCZ101MBCCF0KR
advertisement
Manufacturer No:
HCZ101MBCCF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HCZ101MBCCF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HCZ101MBCCF0KR
Description:
HCZ 100pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% 0.276Dia 7.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
HCZ101MBCCF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    HCZ
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    100pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    K2000
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm