  • HGT1N30N60A4D
HGT1N30N60A4D
advertisement
Manufacturer No:
HGT1N30N60A4D
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HGT1N30N60A4D
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
HGT1N30N60A4D
Description:
IGBT, 96A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGT1N30N60A4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X4
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    255W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    96A
  • Turn On Time
    35 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 30A