  • HSZ151KAQBRBKR
HSZ151KAQBRBKR
advertisement
Manufacturer No:
HSZ151KAQBRBKR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HSZ151KAQBRBKR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HSZ151KAQBRBKR
Description:
HS 150pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5T 0.236Dia 6.00mm -40°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
HSZ151KAQBRBKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    HS
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5T
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    150pF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    K2000
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2412
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    6mm