  • IDT72V36102L10PF8
IDT72V36102L10PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36102L10PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V36102L10PF8
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V36102L10PF8
Description:
72V36102 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36102L10PF8 Overview
This package is included in 120-LQFP .The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 4.5M 64K x 36 x 2 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.The memory logic belongs to the series 72V .A maximum operating supply current of 400mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V36102 family.
IDT72V36102L10PF8 Features
4.5M 64K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V36102
IDT72V36102L10PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36102L10PF8 FIFOs Memory applications.
  • Disk Controllers
  • Data
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Address mapping
  • Test Equipment
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Alarm System
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Product traceability
  • Network switching/routing
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36102L10PF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36102
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz