  • IDT72V36103L10PF
IDT72V36103L10PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36103L10PF
HK JDW NO:
668-IDT72V36103L10PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V36103L10PF
Description:
72V36103 FIFO memory IC72V Series 2.25M 64K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36103L10PF Overview
The 128-LQFP package contains FIFO memory chip.There is a case Tray in which it is packaged.A memory of 2.25M 64K x 36 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.The 72V series is represented by this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 400mA .The 72V36103 family of integers consists of this type.
IDT72V36103L10PF Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36103
IDT72V36103L10PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36103L10PF FIFOs Memory applications.
  • Computers
  • Fabrication Site
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • One assembly
  • Temporary storage elements
  • Network bridges
  • Queues for communication systems
  • Code converters
  • Transistors
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36103L10PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36103
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    2.25M 64K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz