  • IDT72V3612L12PF
IDT72V3612L12PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3612L12PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3612L12PF
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3612L12PF
Description:
72V3612 FIFO memory IC72V Series 4.5K 64 x 36 x 28ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3612L12PF Overview
120-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tray .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 4.5K 64 x 36 x 2 , which can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series is represented by this memory logic.Memory IC belongs to the family of 72V3612 .
IDT72V3612L12PF Features
4.5K 64 x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3612
IDT72V3612L12PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3612L12PF FIFOs Memory applications.
  • Switches
  • Portable Information Devices
  • Network switching/routing
  • Industrial Systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Code converters
  • Computer Systems
  • Cameras
  • Computer networks
  • Event Recorder
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3612L12PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3612
  • Function
    Synchronous
  • Memory Size
    4.5K 64 x 36 x 2
  • Access Time
    8ns
  • Data Rate
    83MHz