IDT72V3641L15PF8
IDT72V3641L15PF8
668-IDT72V3641L15PF8
120-LQFP
72V3641 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 3610ns
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
IDT72V3641L15PF8 Overview
The 120-LQFP package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 36K 1K x 36 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.A component in the 72V series, this is an memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 400μA .This object belongs to the family 72V3641 .
IDT72V3641L15PF8 Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3641
IDT72V3641L15PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3641L15PF8 FIFOs Memory applications.
- General Data Collection Applications at Low-Temperatures
- Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
- Multi-stage synchronizer
- Product traceability
- Wireless
- Analog-to-digital converters
- Data
- Fabrication Site
- Extended product-change notification
- Look-up Tables
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
IDT72V3641L15PF8
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Renesas Electronics America668-72V82L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V83L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V84L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V85L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYF2072V33L-100BGXI209-BGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYF0072V18L-133BGXI209-BGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4225-15AC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4235V-15ASC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4201V-15AXC32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4211V-15AXI32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4285V-15ASXI64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4285V-15ASXC64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC40105D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7202LA15SOGI28-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7201LA15SOGI828-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7200L15SOGI828-SOIC (0.345, 8.77mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C4291V-15JXC32-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-72V81L15PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7280L12PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-7281L12PAG856-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare