  • IDT72V3682L15PFGI
IDT72V3682L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3682L15PFGI
HK JDW NO:
668-IDT72V3682L15PFGI
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3682L15PFGI
Description:
72V3682 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 215ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3682L15PFGI Overview
120-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.Tray case is used for packaging.A memory of 1.125M 16K x 36 x 2 is available for storing applications and data on this FIFO chip.It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.This memory logic is part of the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 400mA .In terms of its family, it is part of the 72V3682 family.
IDT72V3682L15PFGI Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3682
IDT72V3682L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3682L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Computers
  • Event Recorder
  • Test site
  • Switches
  • Test Equipment
  • Communications
  • Address mapping
  • Digital buffering
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3682L15PFGI
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3682
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    66.7MHz