  • IDT72V3693L10PF8
IDT72V3693L10PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3693L10PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V3693L10PF8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3693L10PF8
Description:
72V3693 FIFO memory IC72V Series 1.125M 32K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3693L10PF8 Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 1.125M 32K x 36 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.It belongs to the 72V series of memory logics.A FIFO's maximum operating supply current of 400mA is available.I believe it belongs to the 72V3693 family of numbers.
IDT72V3693L10PF8 Features
1.125M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3693
IDT72V3693L10PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3693L10PF8 FIFOs Memory applications.
  • Test site
  • Industrial Systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Cameras
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Character generators
  • Address mapping
  • Portable Information Devices
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Rate buffers
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3693L10PF8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3693
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 32K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz