  • IDT72V72100L15BB
IDT72V72100L15BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V72100L15BB
HK JDW NO:
668-IDT72V72100L15BB
Package:
256-BBGA
Datasheet:
IDT72V72100L15BB
Description:
72V72100 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 7210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V72100L15BB Overview
The 256-BBGA package contains FIFO memory chip.There's a Tray on the package.A FIFO chip's memory is 4.5M 64K x 72 , which may be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .Operating voltage is 3.15V~3.45V .It belongs to the 72V series of memory logics.In this case, the FIFO's maximum supply current is 75mA .FIFO's FIFO's maximumIn terms of its family, it is part of the 72V72100 family.
IDT72V72100L15BB Features
4.5M 64K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V72100
IDT72V72100L15BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V72100L15BB FIFOs Memory applications.
  • Firmware loaders
  • PC peripheral
  • Video
  • Controlled baseline
  • Communications Systems
  • Emulators
  • IP Camera Buffer
  • Consumer
  • Computers
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V72100L15BB
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V72100
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 72
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz