  • IDT79RC32V334-100BBI
IDT79RC32V334-100BBI
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32V334-100BBI
HK JDW NO:
378-IDT79RC32V334-100BBI
Package:
BGA
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 256-Pin 100MHz 3.3V BGA
Quantity:
In Stock : 10137
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32V334-100BBI
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of I/O
    16
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Supply Current-Max
    480mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm