  • IDT79RC32V334-150BBG
IDT79RC32V334-150BBG
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32V334-150BBG
HK JDW NO:
378-IDT79RC32V334-150BBG
Package:
BGA
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 256-Pin 150MHz 3.3V BGA
Purchasing and Inquiry
IDT79RC32V334-150BBG Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROCONTROLLER, RISC. Total terminations are 256. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 3.3V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. At 150MHz, the CPU operates. For information about 256 pins, please refer to the datasheet. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. For data transfer, there is 32b bandwidth available. If the temperature is higher than 70°C, the microprocessor should not operate. Micro processor body consists of 256 pins. There are many applications that use the CPU with Surface Mount mounted. A CPU operating at 150MHz frequency is expected. 3.3V is the core voltage of the CPU. 700mA voltage higher than 700mA can be supplied to the CPU. CPU programs transfer data via 16 I/Os.
IDT79RC32V334-150BBG Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
16 I/Os
IDT79RC32V334-150BBG Applications
  • Embedded gateways
  • Hearing aids
  • Toys
  • Aerospace navigation systems
  • 8. Navigation control field
  • Home appliances
  • Coffee machines
  • Blenders
  • Fax machines
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32V334-150BBG
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    16
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Supply Current-Max
    700mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    150MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    17mm