  • IHB2EB820K
IHB2EB820K
advertisement
Manufacturer No:
IHB2EB820K
HK JDW NO:
873-IHB2EB820K
Datasheet:
IHB2EB820K
Step5Bar-code shipping tag
IHB2EB820K
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.825Dia 20.96mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    3.9A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    4.8A
  • Inductance
    82μH
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    4.8A
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Height
    21.34mm
  • Height Seated (Max)
    0.840 21.34mm