  • IHLP4040DZEB4R7M11
IHLP4040DZEB4R7M11
advertisement
Manufacturer No:
IHLP4040DZEB4R7M11
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHLP4040DZEB4R7M11
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHLP4040DZEB4R7M11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    9.5A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    14.2mOhm Max
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    7.6A
  • Case/Size Code
    4341
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    IRON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C