  • IKD15N60RATMA1
IKD15N60RATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKD15N60RATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKD15N60RATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IKD15N60RATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKD15N60RATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    110 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    26 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    430 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    90nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C
    16ns/183ns
  • Switching Energy
    370μJ (on), 530μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.7V