  • IMC0603ER1N5S
IMC0603ER1N5S
advertisement
Manufacturer No:
IMC0603ER1N5S
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC0603ER1N5S
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
IMC0603ER1N5S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC0603ER1N5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    IMC-0603
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.041W 1.60mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    500mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 1GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • DC Current
    500mA
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm