  • IMC1812EB4R7K
IMC1812EB4R7K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812EB4R7K
HK JDW NO:
873-IMC1812EB4R7K
Datasheet:
IMC1812EB4R7K
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812EB4R7K
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    315mA
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    315mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.96MHZ
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%