  • IPC90N04S5L3R3ATMA1
IPC90N04S5L3R3ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPC90N04S5L3R3ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPC90N04S5L3R3ATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Purchasing and Inquiry
IPC90N04S5L3R3ATMA1 Description
IPC90N04S5L3R3ATMA1 is a 40v OptiMOS?-5 Power-Transistor. Infineon's latest generation of OptiMOS? 40V is optimized for synchronous rectification in Switched Mode Power Supplies (SMPS) such as in servers and desktop PCs. The IPC90N04S5L3R3ATMA1 setS the highest standards in power density and efficiency and reduces system costs at the same time. The IPC90N04S5L3R3ATMA1 is also a perfect choice for a broad range of industrial applications like motor control, solar micro inverter, and fast switching DC/DC converters.
IPC90N04S5L3R3ATMA1 Features
  • OptiMOS? - power MOSFET for automotive applications
  • N-channel - Enhancement mode - Logic Level
  • AEC Q101 qualified
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • 175°C operating temperature
  • Green Product (RoHS compliant)
  • 100% Avalanche tested
IPC90N04S5L3R3ATMA1 Applications
  • Synchronous rectification
  • Solar micro inverters
  • Isolated DC/DC converters
  • Low-voltage motor control
  • Desktop PCs
Step5Bar-code shipping tag
IPC90N04S5L3R3ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    62W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.3m Ω @ 45A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 23μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2145pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    90A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0047Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    360A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V