  • IPI120N10S405AKSA1
IPI120N10S405AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPI120N10S405AKSA1
HK JDW NO:
376-IPI120N10S405AKSA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 100V 120A 3-Pin TO-262 Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPI120N10S405AKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Power Dissipation-Max
    190W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.3m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 120μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6540pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    91nC @ 10V
  • Rise Time
    10ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    35 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    480A