  • IPP60R120C7XKSA1
IPP60R120C7XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP60R120C7XKSA1
HK JDW NO:
376-IPP60R120C7XKSA1
Datasheet:
IPP60R120C7XKSA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 600V 19A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Step5Bar-code shipping tag
IPP60R120C7XKSA1
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • Series
    CoolMOS™ C7
  • Part Status
    Active
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    92W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    120m Ω @ 7.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 390μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1500pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    34nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    19A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.12Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    66A