  • IRG4BH20K-LPBF
IRG4BH20K-LPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG4BH20K-LPBF
HK JDW NO:
376-IRG4BH20K-LPBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
IRG4BH20K-LPBF
Step5Bar-code shipping tag
IRG4BH20K-LPBF
    260
  • Current Rating
    11A
    1
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    60W
    Standard
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    26ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    93 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    4.3V
  • Max Collector Current
    11A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.17V
  • Test Condition
    960V, 5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.3V @ 15V, 5A
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    22A
  • Td (on/off) @ 25°C
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    400ns
  • Height
    9.65mm
  • Length
    10.668mm
  • Width
    4.826mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead, Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.084002g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ULTRA FAST, LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    60W