  • IRG4BH20K-STRLP
IRG4BH20K-STRLP
advertisement
Manufacturer No:
IRG4BH20K-STRLP
HK JDW NO:
376-IRG4BH20K-STRLP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRG4BH20K-STRLP
Step5Bar-code shipping tag
IRG4BH20K-STRLP
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Terminal Form
    GULL WING
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
    Standard
  • Power - Max
    60W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    4.3V
  • Max Collector Current
    11A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Test Condition
    960V, 5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.3V @ 15V, 5A
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    22A
  • Td (on/off) @ 25°C
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V