  • ISC1210EB56NM
ISC1210EB56NM
advertisement
Manufacturer No:
ISC1210EB56NM
HK JDW NO:
873-ISC1210EB56NM
Datasheet:
ISC1210EB56NM
Step5Bar-code shipping tag
ISC1210EB56NM
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.69mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    485mA
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    485mA
  • Frequency - Self Resonant
    1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 50MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 50MHZ
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.095 2.41mm