  • ISL22316UFU10Z
ISL22316UFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22316UFU10Z
HK JDW NO:
668-ISL22316UFU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22316UFU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin ISL22316 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22316UFU10Z Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.A 128 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Powered by 3.3V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 10 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.The ISL22316 family contains pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
ISL22316UFU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22316UFU10Z Applications
  • PC
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • Cell phone
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Motor control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Testing equipment
  • Brightness of monitors
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
ISL22316UFU10Z
  • Temperature Coefficient
    80 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ISL22316
  • Pin Count
    10
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±80ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%