  • ISL22414WFU10Z
ISL22414WFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22414WFU10Z
HK JDW NO:
668-ISL22414WFU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22414WFU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin ISL22414 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22414WFU10Z Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In total, pentometer has 256 positions.A termination of 10 is intended.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3.3V.The digi devices shows pins 10.The mounting direction should be Surface Mount.There is ±2.25V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow rate limit of 10kOhm is possible.ISL22414 is a family member.The maximum supply current was set to 2mA.
ISL22414WFU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22414WFU10Z Applications
  • Motor control
  • Programmable low pass filter
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Optic fiber network
  • Cell phone
  • Testing equipment
  • Household appliances
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automated caliberation
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
ISL22414WFU10Z
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.25V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22414
  • Pin Count
    10
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.25V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm