  • ISL22416WFU10Z-TK
ISL22416WFU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22416WFU10Z-TK
HK JDW NO:
668-ISL22416WFU10Z-TK
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22416WFU10Z-TK
Description:
ISL22416 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
ISL22416WFU10Z-TK Overview
There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.This object belongs to the ISL22416 family.
ISL22416WFU10Z-TK Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22416WFU10Z-TK Applications
  • Matching Linear Impedance
  • Voltage control
  • Programmable low pass filter
  • Modern office equipment
  • Automatic gain control
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable current control
  • Power meter
  • Refrigerator
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
ISL22416WFU10Z-TK
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL22416
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C