  • IXDT30N120
IXDT30N120
advertisement
Manufacturer No:
IXDT30N120
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXDT30N120
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXDT30N120
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 60A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXDT30N120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.500005g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW SWITCHING LOSSES
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXD*30N120
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    300W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    60A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    570 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    120nC
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V